Jezioro Błędno

Jezioro leży w regionie nazywanym Bruzdą Zbąszyńską. Jezioro Zbąszyńskie jest jeziorem przepływowym, największym i ostatnim z kolei w ciągu Jezior Zbąszyńskich. Rzeka Obra dopływa do jeziora z południa poprzez przesmyk od strony Jeziora Nowowiejskiego

Zbiornik położony jest na południowo-zachodnim krańcu miasta Zbąszyń. Jest to jezioro rynnowe. Jezioro ma kształt wydłużony, z rynną ukierunkowaną południkowo; jego południową część stanowi poszerzone koryto dopływającej od południa Obry.

Jezioro Zbąszyńskie należy do typu jezior sandaczowych – jezior płytkich, z brzegami gęsto porośniętymi trzciną i nieco słabiej rozwiniętymi łąkami podwodnymi. Na jeziorze prowadzona jest gospodarka rybacka. Brzegi południowej części jeziora porastają skupiska leśne.

Jezioro wykorzystywane jest zarówno do rekreacji pobytowej jak i do uprawiania sportów wodnych. W sezonie przebywa tu około 25 tysięcy osób. Przez jezioro przebiega szlak kajakowy, są tu doskonałe warunki do żeglowania. W Zbąszyniu funkcjonuje plaża miejska z kąpieliskiem, boiskami do siatkówki plażowej, nowoczesnym placem zabaw dla dzieci, wypożyczalnią sprzętu pływającego i campingiem.
źródłó: Wikipedia