Historia hotelu

Historia budynku hotelu sięga 1903 roku. To jest prawdopodobny rok wybudowania hotelu przez Konstantego Fellnera. Prowadził on w nim hotel a także Gospodę pod Złotą Koroną (do czego nawiązuje współczesna restauracja Hotelu Senator). Przed II wojną światową restaurację wydzierżawił Tadeusz Olejniczak. Ówcześnie w Zbąszyniu kwitło życie towarzyskie. Mieszkańcy i przyjezdni chętnie korzystali z uroków życia towarzyskiego. Doceniano kuchnię i komfort hotelu.

Z relacji wiemy że:
Na pierwszym piętrze znajdowała się duża sala koncertowa, na dole restauracja dla elity zbąszyńskiej. Stoliki były odzielone od siebie kotarą aby zapewnić dyskrecję. Na stole stał dzwonek na kelnera, a wódkę sprzedawano w karafkach. Był to budynek na tamte czasy nowocześnie wyposażony: w windę towarową i centarlne ogrzewanie.

Widok na panoramę miasta od strony rzeki Obry. Na horyzoncie charkterystyczna bryła wieży hotelu.

Widok hotelu Fellnera i ulicę Senatorską.
Widok hotelu Fellnera od Przedmieścia Św. Wojciecha.

 

Po 1945 roku budynek przejęła Powszechna Spóldzielnia Spożywców „Społem” i utworzyłą restaurację „Nadobrzanka“. Funkcjonowała ona aż do końca lat 80. Póżniej budynek wykorzystywano do celów handlowych. Nie remontowany popodał jednak w ruinę.
źródło: „Zbąszyń – Wędrówki po mieście”

W 2009 roku Ireneusz Sobkowiak zakupił nieruchomość z postanowieniem przywrócenia dawnego blasku temu miejscu. Jego staraniem odrestaurowano fasadę i wnętrze adaptując je na potrzeby nowoczesnego hotelu i restauracji. Dziś możemy się nimi cieszyć i zapraszać Gości by zechcięli podelektować się nowym standardem tradycji – czterogwiazdkowym Hotelem Senator w Zbąszyniu.