Zbąszyń

Najstarszy przekaz o Zbąszyniu pochodzi z 1231 roku. Prawa miejskie otrzymał przed rokiem 1311. Do schyłku XIV w. Zbąszyń był własnością książęcą i królewską. W XV w. król Władysław Jagiełło, podarował miasto wojewodzie mazowieckiemu Janowi Głowaczowi. Rodzina jego przyjęła nazwisko Zbąskich. W pierwszej połowie XV w. Zbąszyń, będący we władaniu Abrahama Zbąskiego, stał się ważnym ośrodkiem husytyzmu w Wielkopolsce. Od 1613 roku Zbąszyń został własnością rodu Ciświckich, którzy dokończyli budowę potężnej twierdzy, której pozostałości zachowały się do dziś w parku miejskim. W 1700 roku miasto stało się własnością rodu Garczyńskich a po II rozbiorze Polski w 1793 roku zostało wcielone do Prus. W połowie XIX wieku miasto nawiedzały pożary i zalewały powodzie. W 1870 powstał tu ważny węzeł kolejowy. W 1918 roku wokól Zbąszynia toczyły się zacięte walki powstania wielkopolskiego. Zbąszyń wrócił w granice Polski w 1920 roku. W 1938 roku mieszkańcy Zbąszynia byli świadkami brutalnych deportacji polskich Zydów z Niemic do Polski. Około 9 tysięcy uchodźców znalazło schronienie w Zbąszyniu.
źródłó: Wikipedia

Obecnie Zbąszyń jest urokliwym 7 tysięcznym miasteczkiem leżącym w województwie wielkopolskim nad rzeką Obrą i jeziorem Błędno. W miesiącach letnich jest chętnie odwiedzany przez turystów, amatorów sportów wodnych, biegaczy, czy wielbicieli folkloru i historii.

W mieście organizowane są interesujące wydarzenia kulturalne: koncerty, międzynarodowy festiwal teatralny Experyment, Biesiada Koźlarska. Na rynku zbąszyńskim funkcjonuje Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła, które prezentuje interesująćą ekspozycję stałą a także wystawy czasowe z różnych dziedzin. W budynku baszty zamkowej ma swoją siedzibę prężnie działająca galeria miejska „Baszta” prezentująca sztukę współczesną.

Zapraszamy do poznania Zbąszynia – niedużego miasteczka z wielką historią i kulturą.

 

Warto zobaczyć:

Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Zbąszyniu

Wieża twierdzy Zbąszyńskiej i fragmenty umocnień

Park

Rynek

Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła

Dworzec kolejowy

Plaża miejska